Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 stycznia 2024 r.
16:57

Urzeczeni kolędami i "Mazowszem"

Autor: Zdjęcie autora KN

Od lat towarzyszą wigiliom w polskich domach. Mają swój rozpoznawalny styl i wyjątkową, bo tradycyjną interpretację. Ich śpiew wywołuje łzy wzruszenia, a barwne stroje uśmiech na twarzach. W piątek najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu solistów, chóru oraz orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, pod dyrekcją Jacka Bonieckiego, wybrzmiały na deskach Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Mazowsze” to 170. artystów: solistów, artystów chóru, baletu i orkiestry. Jednym z nich jest chórzysta Jan Mazepa, który do zespołu dołączył cztery lata temu. Dla młodego człowieka folklor jest wielką pasją i sposobem na życie.

 - Klimat i charakter „Mazowsza” jest wyjątkowy. Jest czymś co dotyka mnie, wszystkie moje czułe strony jako artysty. Członkowie zespołu są jak rodzina, gdyż spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu: w autokarze, na próbach, w hotelach na wyjazdach – mówił Mazepa. – „Mazowsze" jest wszechstronnym zespołem. Śpiewamy bardzo różny repertuar. Okazuje się, że ludzie którzy skończyli akademie muzyczne na wydziałach wokalnych, szkołę muzyczną, czy śpiewali zupełnie amatorsko, spotykają się w chórze i łączy ich repertuar. To piękne – dodał.

Wojciech Zieliński pochodzi z Lublina. Z zespołem „Mazowsze” jest związany dziewięć lat. Jak przyznaje przez ten okres, zwiedził kawał świata, każdy zakątek Polski. „Mazowsze” dla pana Wojciecha to sposób na życie. Zanim zaczął karierę w najlepszym polskim chórze, śpiewał w wielu lubelskich zespołach ludowych.

- „Mazowsze” jest po prostu wyjątkowe. Dla mnie jest to najlepszy zespół w Polsce, a może i na świecie. Ma największą gamę repertuaru spośród wszystkich znanych mi zespołów ludowych, która jest stale powiększana. Ja jako artysta mogę się w „Mazowszu” spełniać – mówił Zieliński.

Dyrektor zespołu „Mazowsze” Jacek Boniecki jest dumny z muzyków. Cieszy się, że na występy zespołu bez względu, gdzie się odbywają, czy to w największych miastach Polski i świata, w wielkich salach filharmonicznych, świątyniach, czy w małych miejscowościach przychodzi publiczność, która wspaniale ich odbiera.

- „Mazowsze”, oprócz pięknych tańców i suit z różnych regionów Polski, od Bałtyku po gór szczyty, słynie kolędami – tymi pięknymi miniaturami pieśniami, związanymi z Bożym Narodzeniem, które od kilkudziesięciu lat są w „Mazowszu”. Programem, w który wsłuchiwała się cała Polska były właśnie kolędy - przepiękne pieśni polskie, oparte na melodiach i motywach ludowych, bardzo przystępne, melodyjne, podane w sposób zrozumiały. Dlatego zawsze są wspaniale odbierane, nadają ducha świątecznego – mówił Jacek Boniecki, dyrektor zespołu „Mazowsze”. I dodał: – przecież  nie świętujemy Bożego Narodzenia tylko trzy dni. Świętowanie trwa od grudnia do końca stycznia, a świąteczna radość trwa w nas . Taką radość niesie „Mazowsze” i jego program.

Dla jednych „Mazowsze” to sposób na życie, dla innych spełnienie dziecięcych marzeń, gdzie śpiew chórzystów przez lata pojawiał się w rodzinnym domu. Marzenia o śpiewaniu realizuje w zespole artystka chóru Natalia Solczyńska.

- Podczas naszego występu zaprezentowaliśmy najbardziej znane polskie kolędy: Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi, Triumfy króla niebieskiego, a także kilka zagranicznych niespodzianek. To kolędy które wykonywaliśmy podczas naszych podróży. Ostatni raz byliśmy z programem kolędowym za granicą na Islandii i tam wykonywaliśmy kolędę po islandzku, ją też zaprezentowaliśmy podczas występu w Lublinie - opowiadała N. Solczyńska.

„Mazowsze” to coś więcej niż zespół muzyczny, teatr, czy instytucja artystyczna. Przez lata nazywany perłą w koronie Rzeczypospolitej czy Ambasadorem Kultury Polskiej, niewątpliwie jest symbolem polskości na całym świecie. A popularność zespołu do dzisiaj jest bezdyskusyjna. W Lublinie potwierdziły to wypełniona do ostatniego miejsca sala operowa Centrum Spotkania Kultur, owacje na stojąco i bisy po wieczorze pełnym pięknych kolęd.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium